Jak dbać o noże kuchenne?

Oto kilka naszych rad, jak dbać o noże, tak aby służyły długo i skutecznie.

Mimo, że stal szlachetna jest w najwyższym stopniu odporna na tworzenie się odbarwień i plam korozyjnych, to nawet najlepsze stopy mogą ucierpieć wtedy, gdy nie zostaną z nich całkowicie usunięte chemikalia i resztki spożywcze oraz nie zostaną opłukane. Właściwe użytkowanie przedłuży żywotność i połysk noży o wiele lat.

Wszystkie noże ze stali szlachetnej powinny być myte ręcznie przy użyciu zwyczajnych środków do zmywania (bez dodatku cytryny), a następnie wytarte miękka ścierką.

Stal szlachetna powinna być bezpośrednio po używaniu zamoczona. Zalecamy korzystać ze środka przeznaczonego do moczenia stali. Przy moczeniu ważne jest, aby naczynie było wykonane ze stali szlachetnej lub z plastiku. Nigdy nie używajcie Państwo do moczenia noża naczyń z aluminium. Aluminium uwalnia chlor, który zawarty jest w powszechnie używanych środkach czyszczących, co powoduje odbarwienia stali szlachetnej.

Zwracajcie Państwo szczególną uwagę na to, aby resztki cytryn, octu, masła, lodów, sera, mleka i soli stołowej usunięte zostały bezpośrednio po użytkowaniu. Te resztki żywności mogą spowodować odbarwienia, jeśli nie zostaną usunięte przez dłuższy czas.

Regularne i natychmiastowe czyszczenie noży po ich użyciu za pomocą nie wybielających środków czyszczących i następnie suszenie gwarantuje idealny wygląd i utrzymuje ich piękno i blask.

Noże kuchenne nie powinny być myte w zmywarkach, gdyż ostrza ocierając się o siebie mogą ulec uszkodzeniu. Ponadto środki przeznaczone do zmywarek są bardzo agresywne i powodują „matowienie” wysokopolerowanych powierzchni.

Przechowując noże pamiętajcie, aby ich ostrza nie ocierały się o siebie, np. w szufladzie.