Sekrety długowieczności nożyczek

Korzystając z nożyczek, nie tylko fryzjerskich, bardzo ważne jest, aby czyścić je po każdym użyciu. Jak? Najłatwiej przetrzeć ostrza nożyczek przy pomocy spirytusu i papierowego ręcznika lub irchy. Należy jednak pamiętać, aby przy tej czynności nie polać spirytusem śruby w nożyczkach.

W przypadku nożyczek fryzjerskich kluczowe jest oliwienie. Zaniedbanie tej czynności spowoduje zbieranie się włosów i brudu w okolicy śruby lub w mechanizmie łożyska. Takie zanieczyszczenia powodują luzowanie docisku. Długotrwała praca suchymi nożyczkami przyczyni się do większego zmęczenia dłoni i nadgarstka.

Jak wykonać oliwienie? Śrubę, jeśli jest dokręcana ręcznie to należy wpuścić kroplę oliwy na jej tylną stronę, jeśli śruba jest dokręcana przy pomocy śrubokrętu lub specjalnego klucza oliwimy śrubę z przodu, oś obrotu ostrzy oraz całą długość ostrza.

Inną kwestią jest, że każde nożyczki w miarę upływu czasu, stracą idealne napięcie ostrzy względem siebie. Należy pamiętać, aby je regulować z kilku powodów. Ostrza wygięte są w niewielki łuk aby mogły prawidłowo ciąć, jeśli będą zbyt luźno dociśnięte będą przepuszczały włosy. W momencie gdy ostrza się poluzują automatycznie mocniej dociska się je kciukiem, co prowadzi do szybszego zużycia i stępienia nożyc.

Jak poznać, że nadszedł czas ostrzenia nożyczek? Poznajemy po tym, że podczas pracy nożyczkami musimy wywierać coraz większy nacisk (pomimo regulacji śruby) na ostrza aby cięły. Oznacza to, że nożyczki powinny zostać poddane ostrzeniu. Dlatego też bardzo ważne jest regularne ostrzenie, praca tępymi nożyczkami prowadzi do zwiększonego zmęczenia i może się przyczynić do powstania Zespołu Cieśni Nadgarstka.

Podobne wpisy